Vitajte v rehabilitačnom centre MEDELLA
Ak ste odpovedali na niektoré otázky „áno“, vaše problémy môžu mať spoločného menovateľa – tzv. AKTÍVNU JAZVU.
Jazva je výsledkom hojivých procesov. Tvorí ju väzivové tkanivo, ktoré prestupuje od povrchu až do hĺbky, kam viedla pôvodná rezná rana. Pri cisárskom reze je prerezaných niekoľko vrstiev pod sebou. Problém nastáva vtedy, keď sa všetky vrstvy zhoja dokopy – „zrastú“ a zostanú voči sebe neposunlivé.
Aktívna jazva býva napätá, tuhá alebo vtiahnutá a neposunlivá voči okoliu. Pri tlaku býva citlivá, môžete cítiť pálivú alebo pichľavú bolesť.
K funkčnému prepojeniu dochádza pomocou nervovej sústavy – tzv. reflexne. Keď brušný sval počas svojej prirodzenej aktivity zatiahne za okraj jazvy – nervy, ktorými je jazva prerastená, vyšlú jemný signál s informáciou, že v danom tkanive nie je niečo v poriadku. Nervy (mimo našej vôle) vydajú pokyn brušným svalom, aby prestali pracovať a nechali tak tkanivo jazvy v kľude. Týmto sa mení stereotyp zapojenia brušných a následne aj iných svalov. Svaly sa začínajú zapájať nie podľa toho, ako je to potrebné pre zdravý pohyb, ale podľa toho, ako „diktuje“ zjazvené tkanivo. Tento stav vedie k preťažovaniu rôznych štruktúr pohybového aparátu a bolesti.
Aktívnu jazvu je možné premeniť na obyčajnú jazvu, ktorá nebráni prirodzenému pohybu a nespôsobuje dysfunkciu. Aktivita niektorých jaziev má však tendenciu sa vracať (napr. po chrípke alebo hormonálnej liečbe). Môže sa teda stať, že bude potrebné liečebný proces zopakovať.
S liečbou je dobré sa obrátiť na fyzioterapeuta, ktorý vám poradí vhodný postup. Naučí vás, ako jazvu správne ošetrovať a uvoľňovať a následne zaktivovať správne svaly v správnych reťazcoch. Starostlivosť o jazvu, hoci starú aj 20 rokov, môže priniesť úľavu od rôznych a zdanlivo nesúvisiacich bolestí. Na jazvu sa dá použiť aj terapia laserom.