Vitajte v rehabilitačnom centre MEDELLA

042-2999 005, 0907-845 129 8:00-16:00 (Pondelok-Piatok)
aktívna jazva

POOPERAČNÁ JAZVA,
SKRYTÁ PRÍČINA MNOHÝCH PROBLÉMOV S POHYBOM ČI TRÁVENÍM

  • Máte chronické bolesti chrbta? Zhoršujú sa pri chôdzi, dlhšom stoji alebo pri záklone?
  • Trápia vás tráviace problémy?
  • Skúšate cvičiť, ale efekt nie je veľký?
  • Skúšate dýchať do brucha, ale ide to veľmi ťažko?
  • Prekonali ste operáciu brucha (cisársky rez, žlčník, slepé črevo, žalúdočné vredy, pruh)? Hoci aj pred 20 rokmi?

Ak ste odpovedali na niektoré otázky „áno“, vaše problémy môžu mať spoločného menovateľa – tzv. AKTÍVNU JAZVU.

Jazva je výsledkom hojivých procesov. Tvorí ju väzivové tkanivo, ktoré prestupuje od povrchu až do hĺbky, kam viedla pôvodná rezná rana. Pri cisárskom reze je prerezaných niekoľko vrstiev pod sebou. Problém nastáva vtedy, keď sa všetky vrstvy zhoja dokopy – „zrastú“ a zostanú voči sebe neposunlivé.

Ako spoznáte aktívnu jazvu?

Aktívna jazva býva napätá, tuhá alebo vtiahnutá a neposunlivá voči okoliu. Pri tlaku býva citlivá, môžete cítiť pálivú alebo pichľavú bolesť.

Ako môže jazva súvisieť s bolesťou chrbta alebo funkciou čriev?

K funkčnému prepojeniu dochádza pomocou nervovej sústavy – tzv. reflexne. Keď brušný sval počas svojej prirodzenej aktivity zatiahne za okraj jazvy – nervy, ktorými je jazva prerastená, vyšlú jemný signál s informáciou, že v danom tkanive nie je niečo v poriadku. Nervy (mimo našej vôle) vydajú pokyn brušným svalom, aby prestali pracovať a nechali tak tkanivo jazvy v kľude. Týmto sa mení stereotyp zapojenia brušných a následne aj iných svalov. Svaly sa začínajú zapájať nie podľa toho, ako je to potrebné pre zdravý pohyb, ale podľa toho, ako „diktuje“ zjazvené tkanivo. Tento stav vedie k preťažovaniu rôznych štruktúr pohybového aparátu a bolesti.

Je možné aktívnu jazvu vyliečiť?

Aktívnu jazvu je možné premeniť na obyčajnú jazvu, ktorá nebráni prirodzenému pohybu a nespôsobuje dysfunkciu. Aktivita niektorých jaziev má však tendenciu sa vracať (napr. po chrípke alebo hormonálnej liečbe). Môže sa teda stať, že bude potrebné liečebný proces zopakovať.

Terapia jazvy

S liečbou je dobré sa obrátiť na fyzioterapeuta, ktorý vám poradí vhodný postup. Naučí vás, ako jazvu správne ošetrovať a uvoľňovať a následne zaktivovať správne svaly v správnych reťazcoch. Starostlivosť o jazvu, hoci starú aj 20 rokov, môže priniesť úľavu od rôznych a zdanlivo nesúvisiacich bolestí. Na jazvu sa dá použiť aj terapia laserom.

Rehabilitačné centrum MEDELLA

  • Služby
  • Blog