Vitajte v rehabilitačnom centre MEDELLA

042-2999 005, 0907-845 129 8:00-16:00 (Pondelok-Piatok)

Dýchate správne?

Od chvíle, keď sa prvýkrát nadýchneme až po posledný výdych, uplynie veľa rokov. Telo absolvuje milióny nádychov a výdychov. Len denne sa nadýchneme niekoľko tisíckrát. Je to ohromujúce číslo. Dýchanie je jednoducho náš najdominantnejší pohybový vzor, pretože ho robíme aj v čase, keď sa „nehýbeme“. Problematika dýchania a jeho vplyvu na fyziologické fungovanie organizmu sa veľmi podceňuje. Dýchacie pohyby slúžia nielen na ventiláciu pľúc, ale súčasne majú vplyv aj na posturálnu funkciu a držanie tela.

Možno ani neviete o tom, že dýchate zle. Pritom zlé dýchanie môže byť príčinou vašich bolestí chrbta.

Dôležitú funkciu zohráva BRÁNICA. Tá v spolupráci s ostatnými svalmi trupu zaisťuje stabilitu našej chrbtice – tzv. stredu tela. Zapojenie bránice do posturálnej funkcie (podiel na udržaní nášho postoja a stability) je vždy závislé na fungovaní panvového dna, hlbokých brušných svalov a krátkych svalov chrbta. Celý tento komplex stabilizačných vnútorných svalov sa nazýva HLBOKÝ STABILIZAČNÝ SYSTÉM. Je extrémne dôležitý pre udržanie, fixovanie a chránenie chrbtice či už pri statickom, alebo dynamickom zaťažení. Pri poruchách tohto stabilizačného systému (napríklad aj pri zlom dýchaní) dochádza k nesprávnemu držaniu tela, k svalovým nerovnováham, čo následne môže spôsobiť bolesti chrbta.

Správne dýchanie si vždy vyžaduje, aby sme mali dobré držanie tela – pretože bránica sa pri dýchaní pohybuje ako piest, je potrebné, aby os hrudníka a os panvy boli nad sebou postavené rovnobežne. Tým pádom je rovnomerná aktivácia brušnej steny a chrbtového svalstva. Ak to tak nie je, preťažujú sa svaly chrbta.

U nás v Medella sa nezameriavame len na miesto bolesti, snažíme sa naučiť vás porozumieť vášmu telu a dostať ho do rovnováhy. Napríklad aj správnym dýchaním...

Rehabilitačné centrum MEDELLA

  • MEDELLA
  • Blog