Vitajte v rehabilitačnom centre MEDELLA

042-2999 005, 0907-845 129 8:00-16:00 (Pondelok-Piatok)

FYZIOTERAPEUT NIE JE MASÉR

Bolesť je varovný signál, že s telom nie je všetko v poriadku. Keď ho však umlčíme tabletkou, urobíme si medvediu službu. Síce sa nám (dočasne) uľaví, no zároveň sme vypli „zvuk“ upozornenia naznačujúceho, že niečo je poškodené, vyžaduje si pozornosť, nápravu, opravu... „Ohluchnutí“ postihnutú časť tela ešte viac namáhame, čím situáciu samozrejme zhoršujeme a riskujeme vážne poškodenie štruktúry pohybového systému.

Každého z nás občas niečo bolí. Ak sa takto nepríjemne prihlási o slovo časť pohybového aparátu, siahneme po utišujúcom lieku, kréme, géle. No čo robiť, keď sa to nezlepší alebo sa bolesť opäť vráti? Zveríme sa do rúk ortopéda alebo maséra? Najlepším riešením je fyzioterapeut!

Čo je lepšie? Zveriť sa do rúk fyzioterapeuta, ktorý dokáže využiť na liečenie prírodné sily (slovo fyzioterapia pochádza z gréckeho fysis – prírodná sila therapeiá – liečenie). Fyzioterapia je totiž časť liečebnej rehabilitácie, ktorá sa zaoberá diagnostikou, liečbou a prevenciou porúch pohybového systému organizmu.

Fyzio riešenie

Fyzioterapeut teda nie je masér. Je to vysokoškolsky vzdelaný zdravotnícky pracovník, ktorého poslaním je prinavrátiť ľuďom zdravie, vrátiť ich k plnohodnotnému životu a práci. Pomáha riešiť problémy s pohybovým aparátom, ktoré vznikli ako dôsledok životného štýlu – športovaním, nešportovaním, sedením, jednostranným preťažením, zápalom, operáciou, úrazom...

Od maséra sa fyzioterapeut líši aj tým, že okrem úľavy od akútnej bolesti dokáže zistiť príčinu jej vzniku a v spolupráci s uboleným človekom ju natrvalo odstrániť. Neordinuje však lieky či  utišujúce prostriedky, ale správnu terapiu - zvyčajne kombináciu vhodných dotykov, pohybov a aplikáciu prístrojov určených na regeneráciu a obnovu tkanív. Navyše každého naučí niečo výnimočné - rozumieť „reči“ svojho tela.

Ako vyzerá prvá návšteva ?

Čakárne pred ambulanciami terapeutov v rehabilitačnom centre MEDELLA nie sú plné. Tu ľuďom šetria čas, pretože vedia, že je to vzácna komodita. Kto chce pomôcť svojmu telu, vopred sa objedná a v dohodnutom čase sa mu fyzioterapeut naozaj a naplno venuje.

Prvá návšteva u tohto odborníka trvá takmer hodinu. To má človek dosť času vysvetliť, čo ho trápi. A fyzioterapeut má následne dosť času na dôkladné komplexné vyšetrenie. Za základe všetkých slov a zistení určí fyzioterapeut príčinu vzniku bolesti a ak je to potrebné, naordinuje aj terapiu (pohybovú, prípadne fyzikálnu), ktorá človeku sadne ako uliata. Je iba pre neho a jeho problém, lebo každý je jedinečný, rovnako ako jeho bolesť. Samozrejme, čím skôr s problém príde, tým ľahšie sa ho zbaví.

Rehabilitačné centrum MEDELLA

  • MEDELLA
  • Blog