Vitajte v rehabilitačnom centre MEDELLA

042-2999 005, 0907-845 129 8:00-16:00 (Pondelok-Piatok)

Ste po operácii ? Nezabúdajte na starostlivosť o vašu jazvu

O jazvu po operácii sa treba starať rovnako ako o zvyšok tela. Operáciou nič nekončí, naopak, začína sa, či už je to fyzioterapia, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou pri návrate do života, alebo už spomínaná starostlivosť o jazvu. Častokrát je to pre ženu či muža najmä estetická nedokonalosť, ale môže sa za tým skrývať omnoho viac, ako sa zdá.

Jazvy pri nesprávnej starostlivosti môžu zhrubnúť, zostať tuhé, čo môže následne negatívne ovplyvniť pohyblivosť a estetickú stránku.

Totižto mäkké tkanivá – teda koža, podkožie a  obal svalu (fascie) sa pri pohybe musia správne pohybovať rovnako ako kĺby a svaly. Akékoľvek obmedzenie ich mobility reflexne aj mechanicky zmení celkovú pohyblivosť. Aby pohybový aparát správne fungoval, musia byť všetky vrstvy voči sebe posunlivé (koža, podkožie, fascie).

Významným faktorom pri hojení jaziev je vek, lokalita, hĺbka a ochorenie ako napríklad cukrovka a pod. Pri hojení často dochádza k tomu, že vrstvy majú tendenciu hojiť sa a zrastať spolu a to vytvára problém. Preto je dobré navštíviť fyzioterapeuta, ktorý vás zaučí, ako treba jazvu správne ošetrovať a uvoľňovať.

Čo je pri starostlivosti o jazvu kľúčové? V prvom rade, pár dní po chirurgickom zákroku treba nechať jazvu voľne dýchať. Jazva by mala byť vždy čistá a sterilná, aby sme predchádzali vzniku infekcií. Hneď, ako sa rana scelí, môžeme sa začať starať o jazvu aj s pomocou fyzioterapeuta. Ten na to najčastejšie používa mäkké techniky, ktoré sa odporúčajú preto, aby jazva zostala pružná, mäkká a prekrvená. V Medella ovládame mäkké techniky dokonale. Preto aj vám pomôžeme s hojením jazvy.

Rehabilitačné centrum MEDELLA

  • MEDELLA
  • Blog