Vitajte v rehabilitačnom centre MEDELLA

042-2999 005, 0907-845 129 8:00-16:00 (Pondelok-Piatok)
pohyb vonku

VÝZVA TÝCHTO DNÍ: POHYB VONKU!

Nedostatok pohybu ohrozuje nielen v období karantény, ale každoročne veľké percento ľudí. V dôsledku toho trpí nielen pohybový aparát, ale všetky systémy tela. Pri sedavom spôsobe života majú mozog, svaly a všetky orgány nedostatok kyslíka, čo negatívne vplýva na mozgovú činnosť, pamäť a spracovanie informácií. Zhoršuje sa aj zaspávanie a kvalita spánku.

Veľa ľudí intuitívne pochopilo, že najlepší spôsob, ako využiť voľný čas, ktorý sme získali kvôli korona kríze, je pobyt vonku v prírode. Práve príroda je v tejto situácii najviac liečivá. Či už pre telesné, alebo duševné zdravie.

Nedostatok pohybu zasahuje čoraz mladšie ročníky. Pritom príroda a pobyt vonku sú pre deti to najvhodnejšie. Deti chcú loziť, skákať, všetko vyskúšať. V rámci vývoja je pre ne ideálne lozenie po stromoch. Vieme, že mnohí rodičia majú strach, ale práve vďaka tomu sa učia vyrovnať s rizikom a odhadnúť svoje možnosti. Keď dieťa lezie po strome, posilňuje si svalstvo potrebné k správnemu vývoju a učí sa správne vyhodnotiť situáciu, aby nestratilo rovnováhu. V rámci vývoja pohybového aparátu detí je výborné aj keď visia na rukách, preskakujú, zoskakujú...

Príroda ponúka benefity aj pre dospelých. Možností je mnoho – prechádzky, beh, bicyklovanie, korčuľovanie, cvičenie... To všetko pomáha svalom ponaťahovať sa – strečovať. Strečingom si môžeme pomôcť pri bolesti päty, kolena, ramena, chrbta... Takže už ľahkou prechádzkou, pri ktorej sa ponaťahujeme, urobíme pre svoje telo mnoho!

Teraz vážna otázka: Koľko času trávite s rukami nad úrovňou očí? Počas praxe sme zistili, že sme takmer prestali používať horné končatiny smerom hore, sedíme stále zhrbení s predsunutými ramenami. Pritom stačí počas prechádzky pokrúžiť pažami. Aj pre dospelých je veľmi prospešné zavesiť sa rukami – napríklad aj na strom a nechať telo pár sekúnd visieť. Je to úľava aj pre chrbticu. Samozrejme, musí to byť príjemné a nič nasilu alebo cez bolesť. Aké sú ďalšie benefity pohybu vonku? Slnko a slnečné lúče v tele vytvárajú VITAMÍN D! Zvyčajne ho máme málo a pritom má obrovskú moc posilniť imunitu! Vitamín D pritom podporuje odolnosť slizníc, čo je dôležité pri alergiách pri a vírusových a bakteriálnych ochoreniach.

Napriek tomu, že žijeme náročné obdobie, skúsme z neho vybrať to pozitívne. Kto nemusí byť zamknutý doma, má možnosť ísť von a využiť blahodarné účinky prírody na zdravie. Kedy inokedy budeme mať na to viac času ako teraz?!

Želáme pevné zdravie, pohyb bez bolestí. A keby ste potrebovali pomoc, v @Medella sme vám k dispozícii!

Rehabilitačné centrum MEDELLA

  • Služby
  • Blog