Vitajte v rehabilitačnom centre MEDELLA

042-2999 005, 0907-845 129 8:00-16:00 (Pondelok-Piatok)

SEKLO VÁS V KRKU?

Občas sa to prihodí každému – ochromí nás silná dráždivá bolesť od krku až k lopatke. Najčastejšie sa objavuje ráno po zobudení ako dôsledok spánku v nevhodnej polohe. Alebo nás prepadne v práci, keď dlho sedíme strnulo a zhrbene. Alebo keď sa prudko otočíme, keď niečo zdvihneme, keď nás „ofúkne“ z otvoreného okna alebo z klimatizácie. A často aj po strese.

PRVÁ POMOC DOMA.

Keď sa to stane, je dobré dať si liek na utíšenie bolesti. Blahodarne pôsobí suché teplo – obaľte si krk šatkou alebo šálom, môžete použiť aj fén a nahrievať boľavé svaly, určite však neriskujte horúcu sprchu! V tejto akútnej fáze je to nebezpečné!!!

Po takomto seknutí sú obmedzené najmä úklony a rotácie krčnej chrbtice, ale nesnažte sa rozhýbať stuhnuté časti nasilu. Svaly sa budú ešte viac brániť a stav sa môže zhoršiť. Radšej si doprajte oddych.

DRUHÁ POMOC – FYZIOTERAPEUT.

Len čo je to možné, navštívte fyzioterapeuta. O vašu krčnú chrbticu sa postará jemne a odborne. Okrem uvoľnenia medzistavcových kĺbov je potrebné uvoľniť všetky okolité štruktúry vrátane lopatky, na ktorú sa upína veľa svalov z krčnej chrbtice. Fyzioterapeut používa aj jemné mobilizačné techniky, mäkké techniky na ošetrenie stuhnutých svalov a svalových spúšťových bodov. Ukáže vám cviky na doma a vysvetlí, prečo je dôležité predýchavať bránicu.

Akútny stav sa nezmení z minúty na minútu, potrebuje čas, aby odznel, ale odborným prístupom sa dá výrazne skrátiť. Ak telo bolí, prosí o pomoc a oddych. Snažte sa ho vnímať a poznať sa oň s láskou.

Rehabilitačné centrum MEDELLA

  • MEDELLA
  • Blog