Vitajte v rehabilitačnom centre MEDELLA

042-2999 005, 0907-845 129 8:00-16:00 (Pondelok-Piatok)

SKOLIÓZA U DETÍ ZO ZAČIATKU NEBOLÍ, NO NETREBA TO PODCENIŤ

Skolióza postihuje chrbticu najčastejšie v detskom veku, no objaviť sa môže aj v dospelosti. Ide o vybočenie chrbtice do niektorej strany – doprava alebo doľava. Vychýlenie môže byť do tvaru písmena „C“ alebo sa môže zakriviť v dvoch miestach a vytvorí krivku do tvaru písmena „S“. Nie je to však také jednoduché, chrbtica sa zároveň skrúti aj okolo svojej osi (rotuje). Keďže sú stavce chrbtice spojené s rebrami, zároveň dochádza aj k vytočeniu celého hrudného koša.

Zo začiatku takéto zakrivenie ani nevnímame. Mnohí si to ani nevšimnú, že jedno rameno majú vyššie ako druhé, že jedna lopatka vytŕča viac ako druhá a že jeden bok majú viac vychýlený do strany. Problémy sa začínajú väčšinou v období prudkého rastu (10 - 16 rokov). Väčšina skolióz je idiopatických – to znamená, že príčina vzniku je neznáma. No mnoho skolióz si môžeme vypestovať sami nesprávnymi návykmi – nosenie tašky na jednom ramene, jednostranným športom (tenis, hokej), neustálym zlým sedením a pod.

Zo začiatku skolióza vôbec nebolí, no postupom času môžu začať bolesti po záťaži, po dlhšom sedení alebo státí. No a v dospelosti sú už bolesti časté.

Diagnostika

Zakrivenie chrbtice sa zvýrazní v predklone. Preventívne to vyšetruje pediater v rámci preventívnych prehliadok. Ak sa zistí zakrivenie, pošle vás k ortopédovi, kde môže skoliózu potvrdiť röntgen a ortopéd vie následne zmerať uhol kriviek a určiť, o aký typ skoliózy ide.

Liečba

Zakrivenie chrbtice sa lieči u fyzioterapeuta. Na základe vyšetrenia navrhne cvičenie zamerané na kompenzáciu kriviek. Čím skôr ho navštívite, tým lepšie. Krivka chrbtice sa môže počas rastu výrazne zhoršovať, preto je dôležité podchytiť to čo najskôr.

Najideálnejšia je však prevencia. Deti rýchlo rastú a často vzniká chybné držanie tela – je to len funkčná porucha, ktorá sa dá cvičením krásne upraviť. Keď už vznikne krivka, ide o štrukturálnu poruchu a tam je to už náročnejšie.

V prípade, že je zakrivenie chrbtice už väčšie, pristupuje sa k liečbe korzetom alebo operácii. Preto neváhajte a príďte s dieťaťom čo najskôr, aby ste sa vyhli dlhodobým bolestiam.

Rehabilitačné centrum MEDELLA

  • MEDELLA
  • Blog