Vitajte v rehabilitačnom centre MEDELLA

042-2999 005, 0907-845 129 8:00-16:00 (Pondelok-Piatok)
!-- MENU -->

ŽIVOTODARNÁ LYMFA

Lymfatický systém tvorí súčasť imunitného systému, odstraňuje z tela toxické látky ktoré vznikajú za pomoci metabolických procesov v ľudskom organizme alebo sa dostanú do organizmu zvonku. Takéto fungovanie v ľudskom organizme by malo byť u väčšiny z nás, avšak nie vždy je to tak. Nesprávne fungovanie lymfatického systému častokrát zanecháva v  organizme človeka nepekné stopy, ktoré je možné pozorovať aj navonok ako napríklad opuchy dolných končatín. Inak povedané pocit ťažkých nôh.

Lymfodrenáž, lymfatický systém, lymfa... Pre bežného človeka nepodstatné cudzie slová, ale z hľadiska zdravotného stavu veľmi dôležitý systém pre správne fungovanie organizmu.

Opuch( lymfedém) v ľuďoch často vyvolá strach z rakoviny. Netreba sa báť, nie každý opuch môže znamenať práve to najhoršie. Včasným stanovením diagnózy a správnou liečbou je možné postup ochorenia zastaviť, prípadne spomaliť, čo znamená, že človek ;sa vie vyhnúť závažným komplikáciám. Samotný opuch býva zväčša chladný, bledý a v prvých štádiách väčšinou nebolestivý. Celkový priebeh má štyri štádiá.

Rozprúďte si lymfu

Správnemu fungovaniu lymfatického systému dokáže pomôcť masáž. Nie však klasická masáž, ale lymfodrenážna, buď manuálna, alebo prístrojová. Manuálna lymfodrenáž je špeciálna technika ,pri ktorej sa zameriavame na povrchový lymfatický systém. Terapeut počas nej ovplyvňuje kožu a podkožie, kým pri klasickej masáži pôsobí do hĺbky svalového systému. Rozdiel je aj v hmatoch, kým pri klasickej masáži využívame silu, pri lymfodrenáži sú hmaty veľmi jemné, človek má dokonca pocit, že je hladkaný.

Lymfodrenáž pomáha aj pri celulitíde a unavených dolných končatinách. Masáž pôsobí na tukové bunky, aby sa zlepšil podkožný metabolizmus a odtok nežiadúcich látok. Odporúča sa pri liečbe už spomínaných opuchov, pre zvýšenie imunity, pre detoxikáciu organizmu, pre regeneráciu pooperačných a poúrazových stavoch a je vhodná ako prevencia pri krčových žilách.

Lymfodrenáž nie je dobré aplikovať pri nádorových ochoreniach a poškodeniach na koži (rany, nezhojené chrasty a iné)-

Vhodný doplnok

Vhodným doplnkom manuálnej je prístrojová lymfodrenáž. Je to metóda, ktorá je dnes už používaná vo viacerých typoch zariadení. Pred jej začiatkom je dôležité správne uvoľniť lymfatické uzliny ručne. Dôkladné uvoľnenie vykonáva terapeut, ktorý je na to vyškolený. Potom si človek dá kompresívne návleky, najčastejšie sa používajú na horné alebo dolné končatiny. Návleky pozostávajú zo vzduchových komôr, ktoré sa striedavo nafukujú na základe nastaveného programu. Dôležitosť v pri tejto procedúre zohráva nastavenie tlaku, nesmie byť ani malý, ani veľký, treba ho prispôsobiť konkrétnemu človeku, ktorý je na terapii.

Rehabilitačné centrum MEDELLA

  • MEDELLA
  • Blog